02
Kablolarda Yeni Nesil Teknikler ve Özellikler
Kablolarda Yeni Nesil Teknikler
Kablo genellikle elektriğin iş yerlerine aktarılması işine verilen isimdir. Günümüzde elektrik her yerde kullanılmaktadır. Bu nedenle de bir ev yapılırken alt yapı çalışmalarının tam olarak yapılması gerekmektedir. Ya da bir iş yerinde yapılacak kablolama işine itina göstermek gerekmektedir. Aksi halde elektrik aktarımında istenilen verimin alınamaması ve yapılan işin heba olması kaçınılmazdır. Elektrik aktarımı aynı zamanda insan hayatı ile de birebir ilgili olduğu için olası kazaların önüne geçilebilmesi adına tesisatın iyi dizayn edilmesi ve kablolamanın doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Günümüzde yeni standartlar geliştirilmiş olup yapılarda enerji verimliliği ve insan sağlığı ile ilgili kurallara uygun tesisatlar kullanılmalıdır. Uluslar arası standartlarda kablolama işlemleri için uluslar arası gelişmeler takip edilmelidir.
 
Kablolamada Yeni Nesil Standartlar Takip Edilmelidir
Kablolama yaparken insan sağlığından ve yapı güvenliğinden bahsetmiştik. Kablolama yaparken bunun yanı sıra yeni nesil kablolar kullanmak olası yangın risklerini de en aza indirecektir. Günümüzde meydana gelen yangınların büyük bir çoğunluğu hala elektrik tesisatlarından meydana gelmektedir. Teknoloji gelişse de eski tip yapılarda bulunan eskimiş tesisatlar ve kablolar aşırı elektrik akımına karşı dirençsiz kalmakta ve zamanla aşınarak yangınlara sebebiyet vermektedir. Bu tür yangınların önüne geçebilmek için eski tesisatların yenileri ile değiştirilmesi ve yapı güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Aksi halde men can kayıpları hem de mal kayıpları meydana gelebilmektedir. 
-----------------------------------------------
İncele --> Kumanda Kablosu
İncele --> Yangına Dayanıklı Kablolar
İncele --> Yangın Alarm Kabloları
-------------------------------------------------
Yeni Nesil Kablo Özellikleri Nelerdir?
Yeni nesil kablo özellikleri önceki kablolama deneyimlerinden faydalanarak birçok yeni özelliğin eklenmesi ile oluşmuş ürünlerdir. Öncelikle yeni nesil kablolarda enerji verimliliği esastır. Enerji verimliliğinin önemi enerji maliyetlerinin yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra elektrik sebepli yangınlara yeni nesil kablolar üretilirken dikkat edilen bir diğer husus olmuştur. Sonuç olarak can ve mal güvenliğinin sağlanması adına bir kablodan beklenen özellikle yeni nesil kablolar ile mümkün hale gelmiştir. Yeni nesil kabloların özelliklerini saydıktan sonra bu kabloların faydalarına bakmakta fayda vardır.
 
1. Yeni nesil kablolar enerji verimliliğini mümkün kılmaktadır.
2. Yeni nesil kablolar elektrik kökenli yangınları en aza indirmek için tasarlanmıştır.
3. Yeni nesil kablolar uygun maliyet mantığı ile üretilmektedir.
4. Yeni nesil kabloların üretim teknikleri kullanılan malzemenin kalitesini belirlemektedir.
 
Yeni Nesil Kablolara Nerelerde İhtiyaç Duyulmaktadır?
Yeni nesil kablolar ihtiyaç duyulan her yerde kullanılmakla birlikte daha çok toplu yaşam alanlarında yurt gibi çok sayıda insanın bir arada bulunduğu alanlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrik tüketiminin çok olduğu binalara maliyetten yani enerji maliyetinden kurtulabilmek için yeni nesil tasarruflu kablolar kullanılmaktadır. Özel üretim teknikleri ile üretilen yeni nesil kablolar daha düşük elektrik kayıpları demektir. Elektrik taşınırken bir kısmı taşınırken kaybolmaktadır. Bu kayıpların önüne geçebilmek için yeni nesil kablolar kullanılmakta ve taşınan enerjinin daha çok kısmı güvenle iletilmektedir. Enerji verimliliği ve insan sağlığı için yeni kablo seçimi doğru bir karardır.
 

www.spiralkablo.com.tr | Baran Kablo Elektrik Sanayi ve Ticaret Ltd Şti. Her hakkı saklıdır. Copyright 2021 ©
Web Tasarım